Jeśli jajecznica się znudziła

Mamy na to sposób: zamiast jajecznicy robimy frittatę z warzywami, np: marchewką i papryką, odważniejsi mogą spróbować z liśćmi szpinaku. Taki omlecik z warzywami jest kluczowym elementem śniadań japońskich dzieci, tam nazywa się tamago i Japończycy smażą go na prostokątnej patelni, rolując warstwy omletu przy użyciu pałeczek. Operacja wymaga praktyki. Możecie znać tamago z wizyt w barach sushi, gdzie stanowi wsad do maków lub żółtą kołderkę na nigiri. Omlety są także bardzo popularne w kuchni koreańskiej, tam podaje się je z siekaną kapustą, dymką, marchewką, kimchi i odrobiną oleju sezamowego. My nie będziemy aż tak eksperymentować, ale w wersji domowej gorąco polecam na leniwe, niedzielne śniadanie! Zwłaszcza jeśli chcemy unikać glutenu i zastanawiamy się, jak zjeść śniadanie bez chleba.

Bez glutenu, bez sensu?

Otóż nie! Ulubiona kasza kus kus ma jedną wadę – zawiera gluten. Zastanawialiśmy się czym ją zastąpić Podpowiedź przyszła ze słonecznej Italii. Tam maluchy zajadają się polentą, czyli gęstą kaszką kukurydzianą gotowaną z dodatkiem mleka, masła i parmezanu. Jeśli ją jeszcze bardziej odparujemy, uzyskamy na tyle gęstą, że da się wylać na płaską formę, poczekać aż zastygnie i potem pokroić w okrągłe, prostokątne lub trójkątne placuszki. Można wrzucić na chwilę na prawie suchą patelnię grillową i podpiec. Jeśli zaś wykroimy w paluszki i wrzucimy na głęboki olej mamy zdrowe kuku-frytkiJ

Kminek, kminek dla chłopców i dziewczynek

Kminek jest niezbędny do wszystkich dań wzdymających: strączkowych i kapuścianych. Zimą często serwujemy kapustę kiszoną, bogatą w witaminę C – nasz narodowy probiotyk. My do każdej potrawy z kapustą dodajemy kminek. Nie chcemy dzieci przerazić czarnymi drobinkami w daniach, sokole oczki je wypatrzą, a drobne paluszki wygmerają. A kminek ma być przecież zjedzony! Dlatego używamy mielonego. Sprytne?

Sklepy Cynamonowe

W zimowe tygodnie, częściej niż zwykle pojawia się cynamon – wg medycyny chińskiej ma on znakomite właściwości rozgrzewające, zwłaszcza pożądane w daniach ze składnikami wychładzającymi (tj. owoce, mleko).  Nic nie smakuje lepiej z cynamonem niż domowa szarlotka z cynamonem, chlebek bananowy, czy ciasto marchewkowe. I na koniec niespodzianka: szczypta cynamonu zamienia pomidorową w ambrozję. To typowy magiczny składnik. Nie wierzycie – koniecznie spróbujcie przy najbliższej okazji.

Sprytne pomysły na wprowadzenie białka do dań wegańskich

W naszych daniach pojawiają się często składniki uzupełniające białko, co jest istotne zwłaszcza w wariantach dań wegetariańskich, czy wegańskich. Do kotlecików warzywnych dodajemy nasiona chia, które są świetnym źródłem wapnia. Czy uwierzycie, że mają go 5 x więcej niż mleko krowie! Do placuszków często dodajemy amarantusa, to bezglutenowe zboże również jest źródłem bardzo dobrze przyswajalnego białka. Pieczone marchewki będą pełniejsze, jeśli przed pieczeniem wysmarujemy je marynatą z dodatkiem tahini, czyli pasty z nasion sezamu. Sezam jest źródłem zarówno białka, jak i wapnia i błonnika